,

Ogród za miastem - Kiełpino Górne

13:20

Ogród jest powiązany kompozycyjnie z zabudową - podkreśla jej styl i charakter. Za pomocą roślin, nawierzchni oraz małej architektury wydzielono  w nim kilka wnętrz ogrodowych: podjazd, zaciszny zakątek, część rekreacyjną z trawnikiem oraz część użytkową z drewnianym domkiem i przylegającym do niego ogrodem warzywnym. 

Zaproponowana kompozycja łączy
elementy geometryczne z asymetrią. Strzyżone żywopłoty, które stanowią szkielet kompozycji tworzą półkola, natomiast linie trawnika, ścieżek i otaczających rabat zostały poprowadzone swobodną linią.

W zacisznym zakątku  przewidziano utworzenie ażurowej altany oraz osadzenie na murze lustra ogrodowego . Lustro będzie nie tylko ciekawym akcentem ozdobnym, ale powiększy optycznie przestrzeń oraz doda temu niewielkiemu wnętrzu ogrodowemu głębi. Bylin i trawy posadzone w otoczeniu muru nadadzą kompozycji lekkości. 

W centralnej części ogrodu zaproponowano utworzenie dużego trawnika, którego granice wyznaczają linie kwiecistych rabat. W celu wizualnego zmniejszenia powierzchni trawnika oraz urozmaicenia ogrodu w  północno wschodniej części działki zaproponowano utworzenie niewielkiej wyspy zieleni. Wyspa pozwala stworzyć w ogrodzie kameralną atmosferę- osłania od sąsiedniej zabudowy. Na wyspie zaproponowano ustawienie jednego ceramicznego, białego dzbana, który będzie nawiązywał stylistycznie do rozwiązań stylistycznych zastosowanych na froncie.

 W południowowschodnim narożniku działki przewidziano utworzenie asymetrycznego kamiennego placu, który umożliwi ustawianie np. drewnianej huśtawki, ławki dla dorosłych użytkowników, basenu dla dzieci lub prowadzenie prac ogrodowych np. przesadzania roślin (bez obawy, że zadbana darń trawnikowa zostanie zniszczona). Kamienny plac został otoczony małymi drzewkami, które wraz z krzewami będą stawiły barwny akcent jesienią. Drzewa wprowadzą także odrobinę cienia w słoneczne dni.

Część rekreacyjna będzie wydzielona wizualnie z przestrzeni za pomocą drzew
a fizycznie za pomocą zwartych żywopłotów. Zachowano istniejący żywopłot z żywotników
 i zaproponowano wprowadzenie dodatkowej bariery w postaci niżej strzyżonego szpaleru
w połowie kwietnika. Różnice wysokości w terenie zniwelowano za pomocą kamiennych stopni.WIZUALIZACJEYou Might Also Like

0 komentarze

O MNIE

Projektant ogrodów, dekorator i grafik w jednym. Ambitna, pedantyczna - lubi ład, porządek i dba o każdy detal, niepoprawna optymistka. Lubi wszystko co kreatywne, twórcze, nieschematyczne i pomysłowe . Szanuje tradycję i bogatą historię ogrodów, jednocześnie śledzi trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania do przestrzeni. Realizuje swoje marzenia w autorskim studiu wraz z innymi pasjonatami architektury krajobrazu, ogrodnictwa i sztuki.

A TO CIEKAWE

RHS Chelsea Flower Show 2015 - fotorelacja

The M&G Garden 2015 The Retreat Jo Thompson Ta niesamowita wizualizacja The M&G Garden najlepiej oddaje ducha tegorocznej wyst...