, , ,

Pięknie i praktycznie - pomysły na ogród warzywny

21:31

Nasturcja posadzona  z bazylią? Dlaczego nie?


Zbliża się majówka, ja zaplanowałam sobie, że w tym czasie zajmę się ogrodem warzywnym mojej mamy. Część roślin już wysiała, ale do Zimnej Zośki  (15 V :] ) pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego postanowiłam rozpisać się trochę o grządkach  :) .

W ostatnich latach zauważyłam duże zmiany w naszym dotychczasowym postrzeganiu ogrodu warzywnego. W czasach gdzie praca zabiera nam większość czasu i coraz trudniej o wolną chwilę, staramy się łączyć piękne z pożytecznym. Dziś ogród warzywny traktujemy jak odskocznię od stresów i codziennych problemów, chcemy w nim przede wszystkim odpocząć, spędzić czas z rodziną i cieszyć się pięknem otaczającej zieleni.  Na wielu działkach pojawiły się grille, altany i miejsca do zabaw na świeżym powietrzu. Uprawa daje nam przede wszystkim radość i nie jest już traktowana jak dodatkowy obowiązek.
Zmiana stylu życia, nowe trendy i przyzwyczajenia spowodowały, że odeszliśmy od tradycyjnego podziału ogrodów na użytkowe i ogrody ozdobne. Od kilku lat projektuję ogrody, w których przestrzeń dzielę na wnętrza i łącze funkcję ozdobną, rekreacyjną z użytkową. Część wnętrz w ogrodzie ma charakter ozdobny – np. w otoczeniu naszego domu, a w dalszej części działki lokalizuję niewielki sad bądź miejsce na niewielki  ogród warzywny. Czasem wystarczy kilka skrzyń na podstawowe warzywka.
Krzewy owocowe można z powodzeniem łączyć z krzewami ozdobnymi. W okresie wiosennym cieszą nas kwiatami, jak rośliny im towarzyszące, a w okresie letnim i wczesną jesienią możemy cieszyć się plonami. Drobne owocowe krzewinki – truskawki i poziomki, mogą stanowić uzupełnienie kwiecistej rabaty. Najlepiej posadzić je na brzegu kwietnika – aby ułatwić dostęp do owoców.  Ja często proponuje krzewy i krzewinki owocowe w pobliżu miejsca, gdzie bawią się dzieci – przy domkach na drzewie, przy zjeżdżalniach. Oczywiście trzeba pamiętać, aby nie sadzić gatunków z kolcami – np. malin, jeżyn czy pigwy. 
W tym ogrodzie warzywnym stoi niewielka fontanna, kwatery są porozdzielane strzyżonym bukszpanem a skrzyżowania ścieżek zaakcentowano ceramicznymi dzbanami i kutymi trejażami.  
Ogród warzywny nie musi być nudny. Na grządkach pojawiają się piękne kompozycje stworzone z kolorowych odmian warzyw i ziół, groszek wspina się po ciekawych konstrukcjach, do sadu  zapraszają rzeźby, a w małych ogrodach pojawiły się kolorowe skrzynie. Pisząc o kompozycji w ogrodzie użytkowym , nie mogę pominąć doskonałego przykładu z restauracji w parku botanicznym Eden Project. Kolorowe warzywa i zioła nie tylko pięknie się prezentują ale są dostępne dla gości. Każdy smakosz może dodać do swojego dania świeże liście pietruszki, koperku czy sałaty. Mniam! :) . Część roślin posadzono w doniczkach a część na grządkach.
Warzywa na wyciągnięcie ręki

Restauracja w Ogrodzie  Botanicznym Eden Project St. Austell
Zapraszamy do sadu!
Wyniesione skrzynie to doskonały przykład łączenia piękna z pożytecznym. Mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów  i być malowane na najbardziej odważne kolory. Oprócz tego ,że prezentują się rewelacyjnie to są bardzo praktyczne. Rośliny posadzone na wyniesionych rabatach wcześniej zaczynają wegetację, podłoże szybciej się nagrzewa a nasza praca przy pieleniu i zbieraniu plonów jest ułatwiona (nie musimy się przecież tak bardzo schylać).

Wyniesiona rabata
W odpowiedzi na tęsknotę człowieka za naturą w  miastach pojawiła się moda na  „Urban farming”. Uprawa warzyw jest dziś w modzie!  W mieście trudniej o własny skrawek zieleni, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uprawa roślin w pojemnikach, skrzyniach i donicach (widziałam też zioła w kaloszach i sałatę posadzoną w bieliźnie.. ale skupię się na tych praktyczniejszych rozwiązaniach :) ) W zależności od stylu, który dominuje w naszej przestrzeni możemy dopasować kolor donic, materiał z którego zostały wykonane a nawet motywy zdobienia. W pobliżu kuchni możemy ustawić doniczki np. z ziołami. Na parapecie możemy wyhodować nie tylko zioła czy  szczypiorek, możemy posadzić też  pomidorki, paprykę i sałatę.
Tymczasem w  kuchni na parapecie...
Do uprawy roślin użytkowych można wykorzystać każdą przestrzeń - skrzynie, blaty kuchenne a nawet ściany!

Nowoczesna kompozycja z kapusty i bordowej, karbowanej sałaty.
Nowe odmiany truskawek doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach. Jeśli są regularnie podlewane, nawożone  i są ustawione w nasłonecznionym miejscu to mogą przynosić plon przez całe lato. W niektórych szkółkach roślin ozdobnych możemy zakupić egzemplarze, które były wyhodowane w szklarniach dużo wcześniej i mają już pierwsze owoce.  Jeśli kupimy małe sadzonki to  pierwszymi owocami będziemy cieszyć się już w czerwcu.

Nowe odmiany truskawek są stworzone do uprawy w doniczkach. Ustawione z kwiatami wyglądają przecudnie :)
Doglądanie roślin to także doskonałe połączenie zabawy z edukacją. Mali ogrodnicy uczą się jak rośliny kiełkują, rosną i owocują. Dzieci mogą podlewać, pielić i doglądać swoich warzyw. Sama uprawa daje wiele radości, a zebranie własnych plonów prawdziwą euforię! Dzieci dowiadują się przy tym ile pracy wymaga wyhodowanie warzyw, które dotąd mogły oglądać jedynie w sklepie. W pracę można zaangażować całą rodzinę – to doskonała forma zabawy na świeżym powietrzu.
Zbiór plonów to prawdziwa frajda!!!!
Coś dla najmłodszych

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ja jestem blisko założenia własnego ogrodu warzywnego. Fajnie byłoby mieć własne warzywa, bo to zdrowo. A jaka satysfakcja!

    OdpowiedzUsuń
  2. Moniko - nawet się nie zastanawiaj! Działaj. Nie to jak świeży szczypiorek czy sałata z własnego ogródka! Ja mieszkam w bloku (szewc bez butów ;) ) ale na swoim tarasie mam swój mały zielony świat :)

    OdpowiedzUsuń

O MNIE

Projektant ogrodów, dekorator i grafik w jednym. Ambitna, pedantyczna - lubi ład, porządek i dba o każdy detal, niepoprawna optymistka. Lubi wszystko co kreatywne, twórcze, nieschematyczne i pomysłowe . Szanuje tradycję i bogatą historię ogrodów, jednocześnie śledzi trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania do przestrzeni. Realizuje swoje marzenia w autorskim studiu wraz z innymi pasjonatami architektury krajobrazu, ogrodnictwa i sztuki.

A TO CIEKAWE

RHS Chelsea Flower Show 2015 - fotorelacja

The M&G Garden 2015 The Retreat Jo Thompson Ta niesamowita wizualizacja The M&G Garden najlepiej oddaje ducha tegorocznej wyst...