, , ,

Sztuka recyklingu w ogrodzie za miastem.

22:56






To jeden z najnowszych projektów, który powstał w studiu. Koncepcja opiera się na geometrycznych kształtach a kąt nachylenia nie jest przypadkowy. Tym razem (wyjątkowo) nie bazowałam na liniach wymiarowych wyprowadzonych z budynku, oparłam się na istniejącym drewnianym pomoście. Konstrukcja z ciemnego drewna stanowi w tym ogrodzie mocny akcent - pomost jest szeroki, położony w centralnej części ogrodu a do tego łączy taras z istniejąca altaną. To była wymagająca przestrzeń. Nie podkreślałam jej roślinnością ozdobną, bo to spotęgowałoby jej wielkość. Uwagę od tego akcentu należało odwrócić. Zaproponowałam  detale ozdobne, które można zakupić ... na złomowisku - blachę, stalowe kręgi, płyty chodnikowe z rozbiórki i deski pobudowlane.



 Przestrzeń, która do tej pory była rozległym trawnikiem,  podzielono za pomocą żywopłotów na mniejsze wnętrza, podziały podkreślono dodatkowo ekranami ze stalowych walców. Takie kręgi można pozyskać na każdym złomowisku.
W ogrodzie przewidziano także miejsce na grilla, które zostało wyłożone płytami chodnikowymi z rozbiórki. Płyty zastosowano także na jednej z osi symetrii, podkreślając w ten sposób przejście między poszczególnymi wnętrzami. W ten sposób kompozycja jest spójna.


 W części frontowej ogrodu zastosowano oryginalny akcent ozdobny - rdzawą blachę. Mołoby się wydawać, że to szalony pomysł, bo cóż takiego ciekawego jest w rdzy? Należy ją szlifować, a blachę zabezpieczać. Otóż nie! Rdzę można wykorzystać ją jako dodatkowy akcent kolorystyczny w ogrodzie. Blacha, która zostanie zamontowana w Lubaniu będzie pocięta na dwie części. Za konstrukcją  zaproponowano ustawienie punktowych reflektorów kierunkowych. Po zmierzchu reflektory pozwolą wydobyć ciekawe efekty świetlne, fakturę blachy i  części roślin, będzie można podziwiać inną niż w ciągu dnia grę kolorów.


W części dla najmłodszych użytkowników powstaną tipi z wikliny. Ostatnio wiklina powróciła do łask. Buduje się z niej płotki, wyniesione rabaty na warzywa, konstrukcje na pachnący groszek, domki dla dzieci, tunele...
Źródłem  eko-materiału do ogrodu mogą być krzewy rosnące wzdłuż dróg polnych, nad brzegami zbiorników wodnych bądź na miedzach. Można także wykorzystać materiał, który pozostał poprzycinaniu starszych drzew, ale to już materiał na nowy post :).

ps. Korzystając z okazji, chciałabym zaprezentować Wam fragmenty wirtualnego  "spaceru po ogrodzie". To nowa forma prezentacji koncepcji, która ma za zadanie przybliżyć odbiorcy założenia projektowe. Świat biegnie do przodu, konkurencja nie śpi, więc ciągle się uczę i  wychodzę na przeciw branżowym nowinkom. Jak Wam się podoba?





You Might Also Like

0 komentarze

O MNIE

Projektant ogrodów, dekorator i grafik w jednym. Ambitna, pedantyczna - lubi ład, porządek i dba o każdy detal, niepoprawna optymistka. Lubi wszystko co kreatywne, twórcze, nieschematyczne i pomysłowe . Szanuje tradycję i bogatą historię ogrodów, jednocześnie śledzi trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania do przestrzeni. Realizuje swoje marzenia w autorskim studiu wraz z innymi pasjonatami architektury krajobrazu, ogrodnictwa i sztuki.

A TO CIEKAWE

RHS Chelsea Flower Show 2015 - fotorelacja

The M&G Garden 2015 The Retreat Jo Thompson Ta niesamowita wizualizacja The M&G Garden najlepiej oddaje ducha tegorocznej wyst...