
Powróciłam z Londynu (to był niesamowity wyjazd, pełen zabawnych przypadków...) i pochłonęła mnie praca - w całości. Minął dopiero (albo aż) tydzień a ja jeszcze nie ogarnęłam zaległości w swojej pracy. Moja życiowa karuzela wciąż się rozpędza a ja próbuje nadążyć. Jeszcze nie ochłonęłam po Chelsea Flower Show a tu kolejne wyzwania i zmiany w życiu.
Dziś postanowiłam nieco zwolnić tempo i nadrobić zaległości na blogu - zanim zapomnę i znowu obietnicy nie dotrzymam. A miało być o rdzy... Znalazłam w swoim archiwum kilka ciekawych inspiracji:
Na elementy wodne:



Na ściany i inne formy podziału wnętrza ogrodowego:




Siedziska i meble ogrodowe
Ogrodzenia


Grille i letnie kuchnie
Jak uzyskać takie efekty? Przepis na rdzę jest prosty: Wystarczy przecierać blachę roztworem
z solą (kilkakrotnie dla lepszego efektu) i pozostawić ją na działanie
warunków atmosferycznych - przede wszystkim wilgoci. Po kilku tygodniach blacha powinna pokryć się
rdzą i cieszyć oko niezwykłymi barwami.
W architekturze stosuje się Cor-ten (unikalny stop stali), który spisuje się doskonale na elewacjach nadając im oryginalny wygląd
i nowoczesny charakter. Kompozycja pierwiastków (m.in. chrom, miedź, krzem i fosfor)
użytych w procesie produkcji Cor-tenu powoduje, że po wystawieniu stali cortenowskiej na działanie warunków atmosferycznych (deszczu i wiatru)
na stali samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Naturalny nalot (patyna) sprawia, że stop ten nie poddaje się niszczącemu
procesowi korozji co sprawia, że konserwacja takich elementów nie musi być często przeprowadzana i nie jest przez to kosztowna.
Architekci mają coraz odważniejsze pomysły:
![]() | ||
Wspólny gmach dla kina i teatru w Kwidzynie Fot. Joanna Majewska |
![]() |
Oryginalna altana, Chelsea Flower Show Fot. Joanna Majewska |


O dziwo nowe trendy przeniknęły także do motoryzacji (co za paradoks :) ). Niektórzy kierowcy podkreślają rdzę w swoich autach. Muszę wykorzystać walory swoich 4 kółek :). Pojawiły się nowe style tuningu - Rat i Rost Style. Ponieważ moja wiedza w tym zakresie nie jest zbyt obszerna to nie będę definiowała i próbowała rozróżniać tych stylów (na pewno znawcy tematu mi kiedyś wytłumaczą). Mogę jedynie podzielić się zdjęciami ze zlotów motoryzacyjnych, na których pojawiała się rdza w roli głównej:
![]() |
VW Mania 2012 Fot. Joanna Majewska |
![]() |
Majówka z BMW, Toruń 2012 Fot. Joanna Majewska |
![]() |
VW Mania 2013 Fot. Joanna Majewska |
3 komentarze
Polska nie jest daleko za Londynem, jeśli chodzi o ozdoby ogrodowe. Rdza w ogrodach jest coraz popularniejsza również u nas. Bardzo dobrze widać to np. w czasie targów Zieleń to Życie, gdzie na coraz to większej ilości stoisk pojawiają się elementy z rdzą.
OdpowiedzUsuńNie trzeba też czekać, aż nasze ozdoby pokryją się pięknym nalotem. Można kupić gotowe, pordzewione już piękne ozdoby na stronie www.rdzawogrodzie.pl
Muszę przyznać, że produkty z tej strony robią wrażenie. Trochę późno się pojawiły w ofercie, ale na pewno skorzystam! To odpowiedź na potrzeby projektantów i klientów. Są zjawiskowe. Dzięki za podpowiedź!
UsuńJeśli chodzi o mnie to niestety nie, nie podoba mi się coś takiego i powiem szczerze, że od razu zastosowałabym na tym jakieś zabezpieczenia antykorozyjne. Swoją drogą firma https://metaltech.pl/zabezpieczenia-antykorozyjne takimi rzeczami się zajmuje i ja je polecam.
OdpowiedzUsuń