, , ,

Pięknie i praktycznie - pomysły na ogród warzywny

21:31

Nasturcja posadzona  z bazylią? Dlaczego nie?


Zbliża się majówka, ja zaplanowałam sobie, że w tym czasie zajmę się ogrodem warzywnym mojej mamy. Część roślin już wysiała, ale do Zimnej Zośki  (15 V :] ) pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego postanowiłam rozpisać się trochę o grządkach  :) .

W ostatnich latach zauważyłam duże zmiany w naszym dotychczasowym postrzeganiu ogrodu warzywnego. W czasach gdzie praca zabiera nam większość czasu i coraz trudniej o wolną chwilę, staramy się łączyć piękne z pożytecznym. Dziś ogród warzywny traktujemy jak odskocznię od stresów i codziennych problemów, chcemy w nim przede wszystkim odpocząć, spędzić czas z rodziną i cieszyć się pięknem otaczającej zieleni.  Na wielu działkach pojawiły się grille, altany i miejsca do zabaw na świeżym powietrzu. Uprawa daje nam przede wszystkim radość i nie jest już traktowana jak dodatkowy obowiązek.
Zmiana stylu życia, nowe trendy i przyzwyczajenia spowodowały, że odeszliśmy od tradycyjnego podziału ogrodów na użytkowe i ogrody ozdobne. Od kilku lat projektuję ogrody, w których przestrzeń dzielę na wnętrza i łącze funkcję ozdobną, rekreacyjną z użytkową. Część wnętrz w ogrodzie ma charakter ozdobny – np. w otoczeniu naszego domu, a w dalszej części działki lokalizuję niewielki sad bądź miejsce na niewielki  ogród warzywny. Czasem wystarczy kilka skrzyń na podstawowe warzywka.
Krzewy owocowe można z powodzeniem łączyć z krzewami ozdobnymi. W okresie wiosennym cieszą nas kwiatami, jak rośliny im towarzyszące, a w okresie letnim i wczesną jesienią możemy cieszyć się plonami. Drobne owocowe krzewinki – truskawki i poziomki, mogą stanowić uzupełnienie kwiecistej rabaty. Najlepiej posadzić je na brzegu kwietnika – aby ułatwić dostęp do owoców.  Ja często proponuje krzewy i krzewinki owocowe w pobliżu miejsca, gdzie bawią się dzieci – przy domkach na drzewie, przy zjeżdżalniach. Oczywiście trzeba pamiętać, aby nie sadzić gatunków z kolcami – np. malin, jeżyn czy pigwy. 
W tym ogrodzie warzywnym stoi niewielka fontanna, kwatery są porozdzielane strzyżonym bukszpanem a skrzyżowania ścieżek zaakcentowano ceramicznymi dzbanami i kutymi trejażami.  
Ogród warzywny nie musi być nudny. Na grządkach pojawiają się piękne kompozycje stworzone z kolorowych odmian warzyw i ziół, groszek wspina się po ciekawych konstrukcjach, do sadu  zapraszają rzeźby, a w małych ogrodach pojawiły się kolorowe skrzynie. Pisząc o kompozycji w ogrodzie użytkowym , nie mogę pominąć doskonałego przykładu z restauracji w parku botanicznym Eden Project. Kolorowe warzywa i zioła nie tylko pięknie się prezentują ale są dostępne dla gości. Każdy smakosz może dodać do swojego dania świeże liście pietruszki, koperku czy sałaty. Mniam! :) . Część roślin posadzono w doniczkach a część na grządkach.
Warzywa na wyciągnięcie ręki

Restauracja w Ogrodzie  Botanicznym Eden Project St. Austell
Zapraszamy do sadu!
Wyniesione skrzynie to doskonały przykład łączenia piękna z pożytecznym. Mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów  i być malowane na najbardziej odważne kolory. Oprócz tego ,że prezentują się rewelacyjnie to są bardzo praktyczne. Rośliny posadzone na wyniesionych rabatach wcześniej zaczynają wegetację, podłoże szybciej się nagrzewa a nasza praca przy pieleniu i zbieraniu plonów jest ułatwiona (nie musimy się przecież tak bardzo schylać).

Wyniesiona rabata
W odpowiedzi na tęsknotę człowieka za naturą w  miastach pojawiła się moda na  „Urban farming”. Uprawa warzyw jest dziś w modzie!  W mieście trudniej o własny skrawek zieleni, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uprawa roślin w pojemnikach, skrzyniach i donicach (widziałam też zioła w kaloszach i sałatę posadzoną w bieliźnie.. ale skupię się na tych praktyczniejszych rozwiązaniach :) ) W zależności od stylu, który dominuje w naszej przestrzeni możemy dopasować kolor donic, materiał z którego zostały wykonane a nawet motywy zdobienia. W pobliżu kuchni możemy ustawić doniczki np. z ziołami. Na parapecie możemy wyhodować nie tylko zioła czy  szczypiorek, możemy posadzić też  pomidorki, paprykę i sałatę.
Tymczasem w  kuchni na parapecie...
Do uprawy roślin użytkowych można wykorzystać każdą przestrzeń - skrzynie, blaty kuchenne a nawet ściany!

Nowoczesna kompozycja z kapusty i bordowej, karbowanej sałaty.
Nowe odmiany truskawek doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach. Jeśli są regularnie podlewane, nawożone  i są ustawione w nasłonecznionym miejscu to mogą przynosić plon przez całe lato. W niektórych szkółkach roślin ozdobnych możemy zakupić egzemplarze, które były wyhodowane w szklarniach dużo wcześniej i mają już pierwsze owoce.  Jeśli kupimy małe sadzonki to  pierwszymi owocami będziemy cieszyć się już w czerwcu.

Nowe odmiany truskawek są stworzone do uprawy w doniczkach. Ustawione z kwiatami wyglądają przecudnie :)
Doglądanie roślin to także doskonałe połączenie zabawy z edukacją. Mali ogrodnicy uczą się jak rośliny kiełkują, rosną i owocują. Dzieci mogą podlewać, pielić i doglądać swoich warzyw. Sama uprawa daje wiele radości, a zebranie własnych plonów prawdziwą euforię! Dzieci dowiadują się przy tym ile pracy wymaga wyhodowanie warzyw, które dotąd mogły oglądać jedynie w sklepie. W pracę można zaangażować całą rodzinę – to doskonała forma zabawy na świeżym powietrzu.
Zbiór plonów to prawdziwa frajda!!!!
Coś dla najmłodszych

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Ja jestem blisko założenia własnego ogrodu warzywnego. Fajnie byłoby mieć własne warzywa, bo to zdrowo. A jaka satysfakcja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Moniko - nawet się nie zastanawiaj! Działaj. Nie to jak świeży szczypiorek czy sałata z własnego ogródka! Ja mieszkam w bloku (szewc bez butów ;) ) ale na swoim tarasie mam swój mały zielony świat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od siebie moge Ci podpowiedzieć, że na pewno aby mieć zdrowe i obfite plony w swoim warzywniaku, powinnaś korzystać z tego typu https://www.syngenta.pl/uprawy/warzywa/boxer-800-ec dobrej jakości środków ochrony warzyw. moim zdnaiem to świetne rozwiązanie aby uchronić warzywa przed chorobami

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam mam fioła na punkcie ogrodów, nigdy nie mogę się na patrzyć na takie wspaniała aranżacje. Teraz muszę kupić sobie sprzęt ogrodniczy tutaj https://www.stiga.pl , żeby troszkę ogarnąć swój ogród. Przyda się konkretne podcięcie moim roślinom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak piękne i pożyteczne to drzewka owocowe https://florexpol.eu/390-drzewka-owocowe ! Wiosną piękne kwitną i pachną, a latem dają owoce. W moim ogrodzie jest dużo drzew owocowych :)

  OdpowiedzUsuń

O MNIE

Projektant ogrodów, dekorator i grafik w jednym. Ambitna, pedantyczna - lubi ład, porządek i dba o każdy detal, niepoprawna optymistka. Lubi wszystko co kreatywne, twórcze, nieschematyczne i pomysłowe . Szanuje tradycję i bogatą historię ogrodów, jednocześnie śledzi trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania do przestrzeni. Realizuje swoje marzenia w autorskim studiu wraz z innymi pasjonatami architektury krajobrazu, ogrodnictwa i sztuki.

A TO CIEKAWE

RHS Chelsea Flower Show 2015 - fotorelacja

The M&G Garden 2015 The Retreat Jo Thompson Ta niesamowita wizualizacja The M&G Garden najlepiej oddaje ducha tegorocznej wyst...