, , ,

Moja fotorelacja z Chelsea Flower Show 2016

14:59Po prawie półrocznej przerwie powróciłam :). Zainspirowana tekstualną, zaczynam od początku! Będę zaglądała tu częściej i po cichu liczę, że nie zapomnieliście o moich kreatywnych stronach. Trochę się u mnie pozmieniało, ale wszystko po kolei...

Zacznę od fotorelacji z wystawy, która odbyła się dwa tygodnie temu w Londynie :).
Jak co roku Chelsea Flower Show, organizowane przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze przyciągnęło tłumy projektantów i miłośników ogrodów. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w branży ogrodniczej na świecie!. Projektanci, wystawcy i ogrodnicy z kilkudziesięciu państw przedstawiają swoje pomysły oraz najnowsze osiągnięcia i wyznaczają trendy na najbliższy sezon.

Tegoroczne propozycje  to odpowiedź na współczesny model życia –  połączenie nowoczesności z tęsknotą do natury. W inspiracjach obok tematyki związanej z ochroną środowiska czy historii  pojawiły się motywy polityczne. Wciąż modna jest stal corten, kamień i drewno. Projektanci coraz śmielej sięgają po tworzywa sztuczne, rzadziej po szkło  które przez kilka lat święciło triumfy. Projektanci odchodzą od strzyżonych, nienaturalnych form i zachęcają do stosowania roślin w nieregularnych grupach. W ogrodach dominuje architektura w coraz bardziej ciekawych formach a  rośliny wtapiają się w naturalny krajobraz.

Vestra Wealth’s garden of Mindful Living - to jeden z moich faworytów.  Nowoczesny ogród miejski, którego koncepcja opiera się na prostych liniach ścieżek, murków i rabat. Altana zdominowała otaczającą zieleń, ale nie sposób nie zauważyć pokaźnych rozmiarów drzew. Wzrok przykuwają także ciekawe  detale: lampiony, przelew wodny i ekskluzywne meble. Dyskusyjna jest tylko fototapeta na jednej ze ścian altany. Nie przypadła mi do gustu, a Wam?
Źródło: https://www.rhs.org.uk/shows-events/rhs-chelsea-flower-show
 Gods Own Country a garden for Yorshire to dość kontrowersyjna propozycja. Matthew Wilson przedstawił ogród, w którym dominuje altana przypominająca przewróconą kaplicę. Koledzy/ koleżanki architekci podpowiedzcie proszę - co autor miał na myśli ?  Jedyne co mnie tu urzekło to przepiękne witraże, które otoczono kwitnącymi bylinami i krzewami. Husqvarna  presents Support, The Husqvarna Garden Ogród ma charakter nowoczesny, w którym geometrię podkreślono za pomocą ścieżek, małej architektury oraz  roślin. Wgłębnik z trawnikiem otoczono ciętym żywopłotem z bukszpanu oraz kwiecistą rabatą. Fragment z kanapą, zadaszeniem i płaskorzeźbą zachęca do odpoczynku w cieniu. Woda poprowadzona w kanałach wprowadza ruch i dynamikę do ogrodu a także podkreśla symetrię założenia.
RHS Greening  Grey Britain For Health, Happiness and Horticulture -
W tym roku modne będą kontenery. Na Chelsea pojawiły się w dwóch odsłonach – w orientalnej i nieco klasycznej propozycji Yano TEA oraz w ogrodzie radości Ann- Marie Powell. Projektantka postawiła na kolor i odważne zestawienia. Obok konteneru na wodzie  powstała klasyczna różanka. Także ogród na dachu został nieco odświeżony – zamiast klasycznego kwiecistego kobierca widzimy kompozycję w kolorowych donicach.


The Watahan east & West Garden 
Kontener w nowej odsłonie - orientalnej.The Telegraph Graden  
Andy Strugeon w tym roku postawił na formę i asymetrię. W poprzednich latach pojawiały się motywy wolnostojących płyt, ale tym razem płyty zdominowały przestrzeń ogrodu. Za ich pomocą projektant stworzył tło dla roślin oraz zaciszną przestrzeń do wypoczynku..


 

The Morgan Stanley Garden for Great Ormond Street Hospital
Serce ogrodu stanowi solidna, drewniana altana, która zachwyca detalami. W dachu i jednej ze ścian zamontowano ażurowe, cięte laserowo ściany z motywem liścia dębu - przepiękne!. Główną oś symetrii podkreślono za pomocą wąskiego kanału wodnego. Oś zamyka rzeźba dziecka (trochę smutna i przerażająca).


The LG Smart Garden
Hay Joung Hwang  przedstawił  ogród w stylu skandynawskim, co podkreślono za pomocą  mebli, kolorystyki i prostoty założenia. Projektant  łączy najnowsze zdobycze techniki, funkcjonalność i naturę w harmonijna całość . Jasne kolory i minimalizm utrzymane w małej architekturze kontrastują z kwiecistymi rabatami. W ogrodzie zachowano balans między tym co formalne i geometryczne a tym co naturalne. Trudno było uchwycić ogród od frontu, ponieważ lustro na ścianie odbijało twarze widzów.


Źródło: https://www.rhs.org.uk/shows-events/rhs-chelsea-flower-show
The Winton Beauty of Mathematics Garden
Nick Bailey pokazuje że piękno można odnaleźć w matematyce i algorytmach. Wzory matematyczne zdobią oparcie ławki oraz barierki w altanie. Kolejny projektant sięgnął po stal corten jako materiał budulcowy – to trend utrzymujący się od liku lat. Łagodne linie ławki łączą się z architekturą. Oryginalny element wodny był głównym celem uzbrojonych w aparaty przechodniów.

The Chelsea Barracks Garden

W tym ogrodzie zadecydowanie królują róże, którym towarzyszą zwiewne byliny. Kompozycję  utrzymaną w tonacji różu i fioletu przełamano geometrycznymi siedziskami  i panelami ściennymi z kortenowskiej stali. Ustawione gdzieniegdzie postaci ze stali urozmaicały przestrzeń i przykuwały wzrok zwiedzających.

The Harrods British Eccentrics Garden, Diarmuid Gavin
Propozycja Irlandczyka jak zwykle zaskoczyła i rozbudziła wyobraźnię.  Zarówno architektura jak i ogród zostały utrzymane w stylu formalnym. Główną oś symetrii podkreślono kanałem wodnym, regularnie rozstawionymi donicami i ciętymi w formę stożka krzewami. Charakter założenia podkreślały także wysokie topiary. Niewątpliwie to ukłon w stronę bogatej historii ogrodów. W ogrodzie wykorzystano mechaniczne zabawne instalacje - rabata krążyła dookoła wieży, rośliny wynurzały się z rabat, części kręciła się dookoła własnej osi. W ruch wprowadzono dach i skrzynki kwiatowe na parapetach co wywoływało salwy śmiechu.

Cloudy Bay Garden
Sam Ovens postawił na prostotę, zarówno w doborze materiałów, kolorystyce jaki w doborze roślin. Drewaniana alatana sprawia wrażenie zawieszonej nad czystą taflą wody. Za jej ścianami zaplanowano skromny plac z surowymi betonowymi siedziskami. W otoczeniu architektury znajdziemy niedoskonałe sosny, skupiska traw i śladowe ilości kwitnących bylin.

The Imperial Garden Revive 
Rosyjska projektanka Tatyana Golstsova porusza aktualne problemy na politycznej arenie – opisuje relacje między Rosją, Ukrainą oraz Wielką Brytanią. Ogród zawiera wizję, w której nie patrzymy na to co nas dotychczas dzieliło ale skupiamy się na tym co nas łączy. Ogród łączy piękno pochodzące z naturalnego krajobrazu  z przestrzeniami kontrolowanymi i stworzonymi przez człowieka. Pojawia się w nim swobodna linia pagórków, zieleni oraz trawnika oraz metalowe kręgi, które przenikają przez rzeźbę, wodę a nawet drzewo.Źródło: https://www.rhs.org.uk/shows-events/rhs-chelsea-flower-show
The Garden of potencial
W kategorii Fresh Gardens drugie miejsce na podium zdobył ogród, który zaprojektował debiutant-  Propagating Dan. Szkielet kompozycji stanowił drewniany przelew łączący zygzakiem altanę z ogrodem. Geometrię kompozycji przełamano naturalnymi skupiskami bylin i głazami. Nie zabrakło ciekawych detali  - nad ogrodem górował 5-tonowy głaz, który oparto o jeden z narożników altany a w kąciku wypoczynkowym ustawiono barwną ceramikę.


 
W kategorii Artisian Gardens  przedstawiono kilka małych, ukrytych w lesie ogrodów. Sara Eberle zaproponowała ogród na wodzie – z pływającymi donicami i tarasem stylizowanym na tradycyjną łódź rybacką. Nad łodzią zamontowano delikatny, barwny żagiel oparty na prostej konstrukcji z gałęzi. Ogród został nagrodzony złotem.


Chyba udało mi się uchwycić ducha Chelsea :). Mimo tłumów, nadmiaru słońca i wszędobylskiej ekipy  BBC ;).  Dla niedowiarków - ujęcia znienacka na rzesze  zwiedzających. Jeśli nie byłeś/ byłaś jeszcze na Chelsea to pewnie zaskoczy Cię widok przestrzeni dookoła ogrodów, która prezentuje się o tak :) :
You Might Also Like

1 komentarze

O MNIE

Projektant ogrodów, dekorator i grafik w jednym. Ambitna, pedantyczna - lubi ład, porządek i dba o każdy detal, niepoprawna optymistka. Lubi wszystko co kreatywne, twórcze, nieschematyczne i pomysłowe . Szanuje tradycję i bogatą historię ogrodów, jednocześnie śledzi trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania do przestrzeni. Realizuje swoje marzenia w autorskim studiu wraz z innymi pasjonatami architektury krajobrazu, ogrodnictwa i sztuki.

A TO CIEKAWE

RHS Chelsea Flower Show 2015 - fotorelacja

The M&G Garden 2015 The Retreat Jo Thompson Ta niesamowita wizualizacja The M&G Garden najlepiej oddaje ducha tegorocznej wyst...