, , ,

Praca wre :) - czyli słów kilka o kreciku, sprzęcie ogrodniczym i realizacji ogrodowych planów

21:41



Jak wspominałam, urlop trwał zaledwie tydzień. Co się zatem działo przez te dwa miesiące w Studio? Aaaaaaaaa, nic ciekawego -  piłam kawę, leżałam brzuszkiem do góry i podziwiałam cirrusy na  niebie :) Oczywiście żartuję.  Byłam pochłonięta pracą, której efekty będziecie mogli podziwiać wkrótce na oficjalnej stronie Studia Projektowego Krajobraz. WWW zostało nieco zaniedbane… Mam przez to wyrzuty sumienia, bo trzeba jak najszybciej zaktualizować stronę a ciągle nie mam na to czasu.... Dziś podzielę się wizualizacjami z projektów, które zostały ukończone – to taki mały dowód, że przez te dwa miesiące Studio ciężko pracowało :).

CITY PARK: Przejście między budynkami A i B
 CITY PARK



W lipcu powstał projekt zagospodarowania terenu wokół kompleksu CITY PARK w Gdańsku. City Park to zespół 6 jedenastokondygnacyjnych, nowoczesnych budynków mieszkalnych z częścią usługową. Projekt obejmuje zagospodarowanie placu zabaw, czterech zieleńców zlokalizowanych na płytach parterów budynków mieszkalnych oraz kwietników towarzyszących ciągom pieszym i jezdnym. Na terenie osiedla, oprócz terenów zielonych zaprojektowane zostały 2 boiska wielofunkcyjne oraz centrum rekreacyjne. 
Koncepcje zieleńców są spójne – oparte na jednej osi symetrii, którą wytyczają istniejące ścieżki (łączące schody). Kompozycja projektowa, aby nawiązać do nowoczesnej formy architektonicznej budynków, została oparta na geometrycznych kształtach - głównie na prostokątach i kwadratach.
Szkielet kompozycji stanowią tu nawierzchnie, które zarysowują granice kwietników i trawników. Wąskie pasy o szerokości 50 cm, wykonane z kostki granitowej poprzez swoją powtarzalność wyznaczają rytm oraz podkreślają styl kompleksu.


CITY PARK - Rzut
Cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej osiedli, w których projekt zagospodarowania terenu jest integralną częścią projektu budowlanego. Coraz rzadziej oszczędza się na roślinach i na małej architekturze. Projektanci mogą pozwolić sobie na coraz bardziej fantazyjne formy i rozwiązania. Owszem cena, lokalizacja i rozkład mieszkania wciąż mają duże znaczenie, ale coraz więcej potencjalnych nabywców zwraca uwagę na otoczenie osiedla, wyposażenie placu zabaw czy estetykę małej architektury. Nowe osiedla nie straszą już wszechobecnym betonem i pustką. Budynki mają oryginalną architekturę, a dobrze skomponowana zieleń podkreśla jej walory. Tereny zielone dają możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, stanowią naturalną barierę przed miejskim zgiełkiem i zanieczyszczeniami i podnoszą standard życia (PRL-u nikomu nie przyszłoby do głowy że pod blokiem można mieć zestaw fitness czy kort tenisowy przeznaczony dla mieszkańców) . Konkluzja: Lepiej podziwiać zieleń z  balkonów niż betonowy parking pod samymi oknami :) . 



NOWY DWÓR GDAŃSKI



W lipcu były prowadzone prace budowlane w małym miejskim ogródku w Nowym Dworze Gdańskim. Na podstawie projektu, który powstał w Studio  wykonano podjazd oraz ciągi piesze. Ogródek jest maleńki, co wcale nie oznacza, że nie ma potencjału. To dopiero początek prac a już widać efekty i zarys kompozycji.

 
Rzut
Podjazd z kameralnym tarasem

Siedzisko
Panele na pnącza - źródło efektów helioplastycznych

 
I etap realizacji
GDAŃSK – NOWOCZESNY OGRÓD MIEJSKI



Sierpień przyniósł kolejne wyzwania. Zakończyłam I etap realizacji nowoczesnego ogrodu  w Gdańsku. Powstały murki oporowe, skarpy zabezpieczyliśmy faszyną a następnie posadziliśmy rośliny ozdobne. Pogoda nie zawsze nas rozpieszczała i musieliśmy robić kilkudniowe przerwy... a jak człowiek ma trochę wolnego czasu to  rodzą się różne pomysły – w moim przypadku bardzo oryginalne :). Postanowiłam nieco ożywić firmowe wyposażenie. Taczka otrzymała nowy – bardziej optymistyczny wizerunek. (Panowie na budowie stwierdzili, że są małe szanse, że ktoś ją ukradnie)
. Drewniany taras już powstaje... Na dniach panowie powinni go skończyć. Przede mną II etap prac - mur oporowy z podkładów kolejowych i kuchnia letnia.

Od kiedy krecik „zamieszkał” na taczce na budowie zrobiło się weselej.
Krecik powstał na tarasie, sąsiedzi mogli go podziwiać przez caaaały weekend :)
I jeszcze logo....

Das auto - żadnej pracy się nie boi :)


Co może wozić kobieta na siedzeniu pasażera? A. Torebkę. B. Wiklinę czy C. jedno i drugie?

 
A tu już wiklina zabezpiecza skarpę.

 Na zdjęcia z całego ogrodu niestety trzeba poczekać do wiosny... Pracę trwają a roślinki rosną. dajmy im trochę czasu.


OGRÓD XXI WIEKU – MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE W WARSZAWIE



Pod koniec sierpnia wybrałam się z wizytą do Krakowa – na zaproszenie biura projektowego Arkona. Wraz z grupą projektową wykonaliśmy koncepcję zagospodarowania Ogrodu XXI wieku w Łazienkach Królewskich. Architekci stworzyli ultranowoczesny budynek wystawowy a architekci krajobrazu zajęli się zagospodarowaniem terenu. Na stworzenie spójnej koncepcji mieliśmy zaledwie kilka dni, dlatego pracowaliśmy do późna (podziwianie wschodu słońca w Krakowie - bezcenne). Korzystając z okazji serdecznie pozdrawiam ekipę projektową: Kasię, Julię, Weronikę, Andrzeja oraz Pana Tadeusza. Wynikami pracy podzielę się w najbliższym czasie (mam taką nadzieję bynajmniej...)

 ps. Pogoda w Gdańsku się pogarsza, jest zimno i coraz częściej pada. (tak jak dziś).. dni stają się krótsze... a praca? Praca wciąż wre!


You Might Also Like

0 komentarze

O MNIE

Projektant ogrodów, dekorator i grafik w jednym. Ambitna, pedantyczna - lubi ład, porządek i dba o każdy detal, niepoprawna optymistka. Lubi wszystko co kreatywne, twórcze, nieschematyczne i pomysłowe . Szanuje tradycję i bogatą historię ogrodów, jednocześnie śledzi trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania do przestrzeni. Realizuje swoje marzenia w autorskim studiu wraz z innymi pasjonatami architektury krajobrazu, ogrodnictwa i sztuki.

A TO CIEKAWE

RHS Chelsea Flower Show 2015 - fotorelacja

The M&G Garden 2015 The Retreat Jo Thompson Ta niesamowita wizualizacja The M&G Garden najlepiej oddaje ducha tegorocznej wyst...