![]() |
Źródło: http://www.zst_nysa.wodip.opole.pl Wioleta Derań z kl. 4TK, Adrianna Styrcz z kl. 4TK i Paula Stanny z kl. 3KB z jury. |
W daniach 26-27 marca 2015r. w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i
Handlowo-Usługowych w Gdańsku, odbył się V OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O
ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Przewodnim hasłem tegorocznych zmagań był „Miejski
Ogród z recyklingu”.
W tym roku tylko test i wykłady odbywały się szkole, po raz pierwszy organizatorzy przenieśli część praktyczną w plener. Pogoda niestety nie dopisała - padał deszcz i wiało, ale czy architekt krajobrazu nie powinien być przygotowany na różne warunki pracy?
Pierwszego dnia odbyła się konkurencja drużynowa. Plac budowy, który powstał za budynkiem szkoły w niecałe 3 godziny zamienił się w 29 różnych aranżacji ogrodów miejskich. Zgodnie z ideą konkursu, do budowy wykorzystano materiały z recyklingu oraz rośliny. Pracom przyglądało się jury w składzie: Joanna Lepczak - Michalska (Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej), Joanna Majewska (Studio Projektowe Krajobraz) oraz Mariusz Antolak (UWM w Olsztynie, Katedra Architektury Krajobrazu i Agroturystyki). Obrady były długie i burzliwe, ponieważ poziom był wyrównany. Zwracaliśmy uwagę na każdy szczegół - wysokość ławki, stopnia ogrodowego czy BHP podczas pracy. Zwyciężyła grupa z Technikum Architektury Krajobrazu w Nysie - osiągając 60/61 możliwych punktów (wysokość ławki!!!). Gratulujemy!
![]() |
Plac budowy |
![]() |
Zwycięska aranżacja - wykorzystanie butelek do odzysku wody deszczowej. |
![]() |
Witajcie w sekretnym ogrodzie! |
![]() |
Nowe życie starych rzeczy. |
W tym miejscu, w imieniu jury, chciałabym wyróżnić drużynę z ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 5 W INOWROCŁAWIU. Dziewczyny nie tylko stworzyły ciekawą aranżację, ale pracowały zgodnie ze sztuką projektową- od koncepcji po realizację. Ponadto obroniły swój pomysł opierając się na najnowszych trendach, nie zapominając jednocześnie o historii sztuki ogrodowej. Brawo!
Co jeszcze zwróciło uwagę jury? Kreatywność!
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Podczas gdy żeńska część jury podliczała punktację, Mariusz podzielił się ze słuchaczami
wrażeniami ze swojego pobytu w Kenii, gdzie w miejscowych slamsach
stworzył ogród. Więcej informacji o tej niezwykłej podróży naszego naukowca znajdziecie TU: http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,17673038,Naukowiec_z_Olsztyna_w_kenijskim_slumsie_zbudowal.html.
.jpg)
Drugiego dnia odbył się finał konkurencji indywidualnej. 100 najlepszych uczniów z 28 szkół z terenu całej Polski przystąpiło do testu wiedzy z zakresu architektury krajobrazu. Wyłoniono 10 finalistów, których zadaniem było pokonanie maratonu ogrodowego. Prosto z sali przenieśliśmy się ponownie w teren. Na uczestników czekały zadania praktyczne - m.in. rozpoznanie roślin w ogrodzie, zbadanie kwasowości gleby czy przycięcie krzewów. Nie było łatwo, mamy przecież pierwsze dni wiosny i rośliny dopiero budzą się z zimowego snu. Jak rozpoznać liliowca 26 marca? Jak wygląda Cyprysik nutkajski (Cupressus nootkatensis.?
![]() |
Oznaczeni jak w prawdziwym maratonie. |
.jpg)
.jpg)
Czwórka
najlepszych otrzymała indeksy Sopockiej Szkoły
Wyższej i Wyższej Szkoły Zarządzania
Środowiskiem w Tucholi. Zanim wyłoniliśmy zwycięzców, mieliśmy okazję uczestniczyć w dyskusji poświęconej szeroko pojętej architekturze krajobrazu. Dzieliliśmy się swoim doświadczeniem, oraz odpowiadaliśmy na pytania.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
0 komentarze